Вадим Новинський виступив за лібералізацію мовної політики в Україні

Вадим Новинський виступив за лібералізацію мовної політики в Україні

Народний депутат Вадим Новинський, член Комітету ВРУ з питань реінтеграції Донбасу вніс до парламенту законопроект «Про мови в Україні».

Документ зареєстровано за №1103, його співавторами виступили народні депутати Муса Магомедов, Дмитро Шпенов, Сергій Магера та Вікторія Гриб.

Законопроектом пропонується внести зміни до законів про регламент Верховної Ради і закон «Про освіту», ряд інших законів, метою яких стане лібералізація мовної політики в Україні.

Зміни торкнуться як роботи парламенту, так і сфери освіти та ЗМІ. Зокрема, пропонується встановити, що виступаючий у Верховній Раді може вільно обирати мову виступу, в тому числі виступати мовою нацменшини.

Переклад виступу на державну мову, у разі необхідності, забезпечує Апарат ВРУ. При цьому в законопроекті передбачено, що засідання Верховної Ради, її комітетів та комісій, Погоджувальної ради фракцій (депутатських груп) ведуться державною мовою. Також державною мовою вносяться на розгляд парламенту проекти законів, інших нормативних актів.

«Мовний закон, який був проголосований Верховною Радою VIII скликання, більше розколює Україну, ніж об'єднує її. І може ще більше поглибити прірву між різними частинами України, не кажучи вже про неконтрольованих Донбасі та Криму. Про те, що ідеологія печерного націоналізму з примусовим використанням одного світогляду, однієї мови, одного типу поведінки є помилковою для України, говорять результати президентських і парламентських виборів. Тому, наша пропозиція - почати лібералізацію мовної політики, що проводилася попередньою владою. Роль української мови як державної не заперечується, але одночасно ми хочемо зробити українське законодавство менш радикальним по відношенню до мов національних меншин», - пояснив ідею законопроекту народний депутат Вадим Новинський.

Він додав, що крім регламенту Верховної Ради, вносяться і правки в закон «Про освіту». Пропонується встановити, що держава створює умови для здобуття освіти особами, які належать до корінних народів, національних меншин України, на мові відповідної меншини. А також визначити, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова, мови меншин або іншу мову.

«Зазначу, що наш законопроект на відміну від чинного мовного закону, створений на принципово іншій основі. Перш за все, він не порушує Конституцію України, а навпаки виходить з пріоритету прав людини і гарантує, що кожен українець, незалежно від етнічного походження, місця проживання, релігійних переконань, має право вільно користуватися будь-якою мовою, вивчати і підтримувати будь-яку мову, вважати себе належним до однієї чи більше мовних груп. Такий підхід відповідає нормам Європейської хартії регіональних мов або мов меншин, і відображає культурне розмаїття України», - додав народний депутат.

Лібералізація торкнеться і мови засобів масової інформації. Згідно з пропозицією законопроекту, мова ЗМІ визначається їх засновниками відповідно до установчих документів.

Телерадіоорганізації України зможуть на власний розсуд вести мовлення державною мовою або мовами меншин - як на одній, так і на декількох мовах (зараз встановлено, що телерадіоорганізації здійснюють мовлення державною мовою).

17 вересня 2019 14:22
'site2018:subscribe.form' is not a component