Вадим Новинський: Запропоновані президентом зміни до Конституції щодо курсу на ЄС та НАТО без всеукраїнського референдуму – це узурпація влади

Вадим Новинський: Запропоновані президентом зміни до Конституції щодо курсу на ЄС та НАТО без всеукраїнського референдуму – це узурпація влади

Про це в четвер, 7 лютого, заявив Голова фракції ОПОЗИЦІЙНОГО БЛОКУ Вадим Новинський, виступаючи з трибуни парламенту.

«П'ята стаття Конституції чітко визначає, що влада в Україні належить не президенту і не Верховній Раді, а виключно українському народу! Саме народ має право змінювати визначений у Основному законі зовнішньополітичний курс держави. Але правляча коаліція хоче зробити це в обхід волевиявленню наших громадян», – заявив Голова фракції ОПОЗИЦІЙНОГО БЛОКУ.

«Декларація про державний суверенітет Української РСР в 1990 році проголосила нейтральний статус нашої держави і заклала основи конституційного ладу такими рядками: «Декларація є основою для нової Конституції, законів України і визначає позиції Республіки при укладанні міжнародних угод», – зазначив опозиціонер.

Вадим Новинський пояснив, що інструментом реалізації Декларації став Акт проголошення незалежності від 24 серпня 1991 року, в якому зазначено: «Здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України, Верховна Рада УРСР урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної української держави – України». Тільки після проведення всеукраїнського референдуму 1991 року як акту установчої влади народу, Україну, як незалежну державу, визнав світ. На Акт проголошення незалежності спирається і преамбула Конституції.

«Президент Порошенко пропонує змінити основи конституційного ладу, підтверджені всеукраїнським референдумом 1991 року, без нового референдуму. Він вносить питання зовнішньополітичного курсу не в 18 статтю першого розділу Конституції, яка зараз визначає цей курс, а в преамбулу, де фіксуються виключно історичні передумови прийняття Основного закону. І, таким чином, він хоче перекласти відповідальність за узурпацію влади на український парламент. Але в історичний момент 28 червня 1996 року ані європейської, ані євроатлантичної інтеграції серед передумов прийняття Конституції не було, тому не в преамбулу, а в перший розділ слід вносити ці доленосні зміни», – заявив Голова фракції ОПОЗИЦІЙНОГО БЛОКУ.

Вадим Новинський наполягає на тому, що відповідно до статті 156 Конституції, зміни її першого розділу повинні бути підтверджені всеукраїнським референдумом. «Закони про всеукраїнський та місцеві референдуми діюча коаліційна влада навмисне не приймає, позбавляючи народ гарантованого статтею 38 Конституції права на участь у всенародному волевиявленні. Тому голосування за цей законопроект стане порушенням прямої вимоги Конституції з боку вищого законодавчого органу. І це неприпустимо», – заявив опозиційний політик.

Народний депутат нагадав парламентаріям, що питання вступу до ЄС і НАТО - це розпалювання конфлікту, а не встановлення згоди в суспільстві. Адже тільки близько 40% українців підтримують курс на вступ в НАТО та ЄС, але стільки ж і проти, решта не визначилися. Це підтверджують і більше третини суддів Конституційного Суду, які вважають ці зміни в Конституцію неприйнятними. 7 із 17 суддів КСУ озвучили свою думку, і більшість з них сходяться на тому, що ці зміни обмежують права громадян і порушують ряд конституційних приписів, зокрема, право брати участь в референдумі.

«Від імені виборців ОПОЗИЦІЙНОГО БЛОКУ закликаю народних депутатів без всеукраїнського референдуму, без волевиявлення українського народу не голосувати за ці зміни, не узурпувати владу, яка належить не нам з вами, а народу!» – підкреслив Вадим Новинський.

07 лютого 2019 11:56
'site2018:subscribe.form' is not a component