До парламенту внесено законопроект про скасування мовного закону

До парламенту внесено законопроект про скасування мовного закону

Народний депутат Вадим Новинський, член Комітету ВРУ питань по реінтеграції Донбасу зареєстрував законопроект №1102, яким пропонується визнати таким, що втратив силу Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Співавторами законодавчої ініціативи стали також народні депутати Дмитро Шпенов, Сергій Магера та Вікторія Гриб.

Як зазначив Вадим Новинський, чинний мовний закон був поданий і розглянутий акурат перед президентськими виборами в якості елемента передвиборної кампанії минулої влади.

Сьогодні, за словами політика, потреби в такому законодавстві немає – навпаки, мовна політика в Україні повинна бути лібералізована.

«Чинний мовний закон, який був прийнятий, а точніше - продавлений через парламент з численними процедурними порушеннями, просувався як елемент президентської кампанії представників минулої влади. Фактично цей закон просто зіштовхував лобами українців, при цьому, як він буде виконуватися на практиці, якою буде реакція європейських інституцій, як його сприймуть українці, які проживають на окупованих територіях, - всі ці питання не цікавили попереднє керівництво України, адже практична реалізація закону не була головною метою. Вибори давно закінчилися, але країна зобов'язана виконувати положення закону, якими б абсурдними вони не були», - пояснив потребу у скасуванні закону Вадим Новинський.

На думку народного депутата, закон про «Про забезпечення функціонування української мови як державної» повинен бути скасований, оскільки він суперечить ст. 10 Конституції України та положенням Європейської хартії регіональних мов, яка є частиною українського законодавства.

«Майже половина громадян України говорить на двох мовах - українською та російською. Чинний мовний закон називає останніх національною меншиною і прирівнює до ворогів держави, що само по собі є дискримінаційним. Є питання і до процедури його прийняття - спікер Андрій Парубій виносив це питання на голосування, порушивши регламент - причому, не раз, і навіть не два. Сьогодні ця ситуація є предметом розгляду в КСУ. Вважаю, що український народ не делегував колишній владі права проштовхувати закон обманом. Ми ніколи не повернемо Донбас і Крим, ніколи не перетворимося в цивілізовану державу, дискримінуючи людей за мовною ознакою. Навпаки, це призведе до подальшої втрати довіри громадян як до держави, так і до діючої владної команди, яка обіцяла під час виборчої кампанії вивчити мовний закон», - нагадав Вадим Новинський.

Як повідомлялося раніше, Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» був прийнятий парламентом VIII скликання 25 квітня 2019 року.

Документ серед іншого передбачає обов'язковість використання української мови в публічному просторі, державному та комунальному секторах, транспорті, закладах харчування, в медичній сфері, в освіті, театральних виставах, дубляж кіно, на телебаченні, в Інтернеті, друкованих ЗМІ. Закон передбачає штрафи за порушення мовного законодавства. Для іноземців, які бажають отримати українське громадянство, відтепер обов'язковий іспит з української мови.

Закон вводить посаду Уповноваженого із захисту державної мови - він стежитиме за дотриманням норм закону. Цьому чиновнику можна буде подати скаргу на порушення закону або ваших прав на вивчення української мови.

Також буде створена Національна комісія зі стандартів державної мови - центральний орган виконавчої влади, який буде здійснювати обробку та затвердження стандартів української мови як державної.

24 вересня 2019 16:19
'site2018:subscribe.form' is not a component