ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК подав законопроект для захисту права громадян вільно використовувати свою рідну мову

ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК подав законопроект для захисту права громадян вільно використовувати свою рідну мову

Фракція ОПОЗИЦІЙНОГО БЛОКУ, бажаючи возз'єднати суспільство, захистити конституційні права громадян України вільно використовувати і розвивати свою рідну мову, а також скасувати дискримінаційний мовний закон №2704-VIII, подала до Верховної Ради законопроект №10355 про прийняття за основу закону «Про мови в Україні».

На думку авторів законопроекту №10355 – народних депутатів Олександра Вілкула та Вадима Новинського – метою документа є державне забезпечення вільного розвитку і функціонування української мови як державної, а також використання і захисту мов меншин.

Глава фракції ОПОЗИЦІЙНОГО БЛОКУ Вадим Новинський стверджує, що недавно прийнятий провладною більшістю дискримінаційний мовний закон №2704-VIII (який вступає в силу 16.07.2019 р.) не відповідає Конституції України і нормам міжнародного права, тому запропонованим законопроектом «Про мови в Україні» №10355 буде скасований. Адже, мовний закон №2704-VIII вводить дискримінацію за мовною ознакою, позбавляючи права національних меншин на вільний розвиток, використання і захист рідних мов.

Вадим Новинський наполягає, що парламент прийнявши його, вийшов за межі своїх повноважень, встановлених Конституцією України. На думку авторів законопроекту «Про мови в Україні», держава повинна виконувати виключно регулятивну функцію в реалізації прав громадян з урахуванням мовного розмаїття в Україні. Такий підхід відповідає нормам Європейської хартії регіональних мов або мов меншин та відповідає змісту міжнародних договорів України.

Зокрема, законопроектом «Про мови в Україні» визначено, що кожен громадянин України, незалежно від етнічного походження, національно-культурної самоідентифікації, місця проживання або релігійних переконань має право вільно використовувати будь-яку мову, вивчати і підтримувати її. А корінним народам, національним меншинам України гарантується право на навчання в навчальних закладах усіх рівнів на відповідній мові меншин поряд з державною мовою.

Більш того, кожен громадянин відповідно до нового закону «Про мови в Україні» буде мати право на написання і вимови державною мовою своїх прізвища та імені (по батькові) відповідно до традицій рідної мови, а також право на їх офіційне визнання.

Крім цього, за рішенням місцевих рад додатково може використовуватися мова меншини, якщо на ньому говорить не менше 10% населення, які проживають на даній адміністративній території. Відносно засобів масової інформації, то вони на власний розсуд зможуть вести мовлення державною мовою або мовами меншин та іншими мовами – як на одному, так і на декількох мовах. Обсяги їх мовлення на різних мовах визначаються ними самими відповідно до власних можливостей і бажаннями аудиторії.

Заступник глави фракції ОПОЗИЦІЙНОГО БЛОКУ Олександр Вілкул вважає, що прийняття за основу закону «Про мови в Україні» наблизить Україну до європейських стандартів захисту прав людини відповідно до принципів толерантності Ради Європи, Європарламенту, ОБСЄ та Європейської комісії.

Відповідно до законопроекту «Про мови в Україні» мовами меншин вважаються мови корінних народів і національних меншин. У контексті «Європейської хартії регіональних мов або мов меншин» до них віднесені: білоруська, болгарська, вірменська, гагаузька, грецька, єврейська (ідиш), кримськотатарська, молдовська, німецька, польська, ромська, російська, румунська, словацька, угорська, русинська, караїмська, кримчацька мови.

03 червня 2019 10:39
'site2018:subscribe.form' is not a component