Фракція ОПОЗИЦІЙНОГО БЛОКУ, бажаючи возз'єднати суспільство, захистити конституційні права громадян України вільно використовувати і розвивати свою рідну мову, а також скасувати дискримінаційний мовний закон №2704-VIII, подала до Верховної Ради законопроект №10355 про прийняття за основу закону «Про мови в Україні».
На думку авторів законопроекту №10355 – народних депутатів Олександра Вілкула та Вадима Новинського – метою документа є державне забезпечення вільного розвитку і функціонування української мови як державної, а також використання і захисту мов меншин.
Глава фракції ОПОЗИЦІЙНОГО БЛОКУ Вадим Новинський стверджує, що недавно прийнятий провладною більшістю дискримінаційний мовний закон №2704-VIII (який вступає в силу 16.07.2019 р.) не відповідає Конституції України і нормам міжнародного права, тому запропонованим законопроектом «Про мови в Україні» №10355 буде скасований. Адже, мовний закон №2704-VIII вводить дискримінацію за мовною ознакою, позбавляючи права національних меншин на вільний розвиток, використання і захист рідних мов.
Вадим Новинський наполягає, що парламент прийнявши його, вийшов за межі своїх повноважень, встановлених Конституцією України. На думку авторів законопроекту «Про мови в Україні», держава повинна виконувати виключно регулятивну функцію в реалізації прав громадян з урахуванням мовного розмаїття в Україні. Такий підхід відповідає нормам Європейської хартії регіональних мов або мов меншин та відповідає змісту міжнародних договорів України.
Зокрема, законопроектом «Про мови в Україні» визначено, що кожен громадянин України, незалежно від етнічного походження, національно-культурної самоідентифікації, місця проживання або релігійних переконань має право вільно використовувати будь-яку мову, вивчати і підтримувати її. А корінним народам, національним меншинам України гарантується право на навчання в навчальних закладах усіх рівнів на відповідній мові меншин поряд з державною мовою.
Більш того, кожен громадянин відповідно до нового закону «Про мови в Україні» буде мати право на написання і вимови державною мовою своїх прізвища та імені (по батькові) відповідно до традицій рідної мови, а також право на їх офіційне визнання.
Крім цього, за рішенням місцевих рад додатково може використовуватися мова меншини, якщо на ньому говорить не менше 10% населення, які проживають на даній адміністративній території. Відносно засобів масової інформації, то вони на власний розсуд зможуть вести мовлення державною мовою або мовами меншин та іншими мовами – як на одному, так і на декількох мовах. Обсяги їх мовлення на різних мовах визначаються ними самими відповідно до власних можливостей і бажаннями аудиторії.
Заступник глави фракції ОПОЗИЦІЙНОГО БЛОКУ Олександр Вілкул вважає, що прийняття за основу закону «Про мови в Україні» наблизить Україну до європейських стандартів захисту прав людини відповідно до принципів толерантності Ради Європи, Європарламенту, ОБСЄ та Європейської комісії.
Відповідно до законопроекту «Про мови в Україні» мовами меншин вважаються мови корінних народів і національних меншин. У контексті «Європейської хартії регіональних мов або мов меншин» до них віднесені: білоруська, болгарська, вірменська, гагаузька, грецька, єврейська (ідиш), кримськотатарська, молдовська, німецька, польська, ромська, російська, румунська, словацька, угорська, русинська, караїмська, кримчацька мови.