Ігор Шурма: Керівництво МОЗ абсолютно неефективно використовує позику Світового банку

Ігор Шурма: Керівництво МОЗ абсолютно неефективно використовує позику Світового банку

Про це під час брифінгу в Верховній Раді заявив народний депутат від ОПОЗИЦІЙНОГО БЛОКУ Ігор Шурма у середу, 16 січня.

Він зазначив, що сьогодні є всі підстави вважати, що МОЗ неефективно використовує позики Світового банку, виділені Україні на проект «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», розробка якого тривала з 2012 року. «Сам Проект реалізується з 2015 року з використанням позики від СБРР в обсязі 214,7 млн дол. Як орган державної влади, відповідальний за розробку політики у галузі охорони здоров’я, МОЗ зобов’язане забезпечити дотримання строків реалізації Проекту, досягнення відповідних показників, та впровадити ефективну взаємодію з ОДА та розпорядниками коштів субвенції. Однак сьогодні ми маємо незадовільний стан впровадження Проекту через непрофесійні дії керівництва Міністерства охорони здоров'я», – заявив Ігор Шурма.

Так, за результатами аудиту 2015-2016 рр. Рахункова палата зробила висновок, що 66% коштів було витрачено на консультативні послуги з управління Проектом та його супроводження, решту – на послуги з підготовки реконструкції лікарських амбулаторій у декількох областях, проведення закордонних навчальних поїздок, інформаційних кампаній. «Тобто бюджетні кошти йдуть зовсім не на якісні зміни у сфері охорони здоров’я. У зв’язку з цим мною було направлено відповідний депутатський запит від 17.09.2018 року до Рахункової палати з тим, аби провести аудит із зазначеного питання за 2017 – перше півріччя 2018 рр. Наголошую, що гроші, сплачені у вигляді комісійних за резервування через незабезпечення своєчасної вибірки позики, фактично є втраченими бюджетними коштами. Тобто громадянам України треба не просто повернути кредит та відсотки, а ще й сплатити шалені гроші лише за несвоєчасну вибірку коштів МОЗ», – наголосив Ігор Шурма

10 січня 2019 року Рахункова палата оприлюднила дані щодо проведеного аудиту по зазначеному Проекту. Висновок наступний: у регіонах проект за три роки виконаний лише на чверть, а понад 72% коштів – а це майже 137 млн доларів – взагалі не використано. При цьому Україна за рахунок коштів державного бюджету сплатила майже 3 млн дол. як комісію та відсотки за позикою, в тому числі за невикористані кошти.

«Реалізація заходів, які безпосередньо впливають на поліпшення охорони здоров'я, розпочалася лише з кінця 2017 року. Заходи з придбання обладнання, інвентарю та витратних матеріалів виконано тільки на 27%. Наявні непоодинокі факти невведення в експлуатацію придбаного медичного обладнання через відсутність приміщень для його розміщення. Водночас оплата супутніх послуг – консультантів, перекладачів, проведення навчань, тренінгів та конференцій – здійснюється без затримок у часі та майже в повному обсязі. Разом з тим аудитори вказують на високий ступінь ризику невиконання субпроектів у заплановані Проектом терміни та неефективне використання коштів позики та коштів держбюджету на її обслуговування. Про виявлені під час контрольного заходу факти, що містять ознаки кримінальних правопорушень, буде поінформовано Генеральну прокуратуру України. Вимагаю від правоохоронних органів терміново надати оцінку протиправним діям посадових осіб МОЗ та притягнути їх до відповідальності за розтрату бюджетних коштів», – підкреслив Ігор Шурма.

16 січня 2019 13:52
'site2018:subscribe.form' is not a component