Ігор Шурма: Персональні дані 27 мільйонів українців для системи eHealth зібрані незаконно

Ігор Шурма: Персональні дані 27 мільйонів українців для системи eHealth зібрані незаконно

Народний депутат від ОПОЗИЦІЙНОГО БЛОКУ Ігор Шурма заявив про аферу довкола функціонування електронної системи охорони здоров’я eHealth. - персональні дані 27 мільйонів українців без жодної згоди опинилися в приватних руках. Роботу системи «Електронного здоров'я» вивчатиме робоча група парламенту: 10 квітня її спеціально створили члени комітету ВР з питань протидії корупції.

Ігор Шурма наголосив – ще в червні 2018 року звертав увагу міністра юстиції щодо незаконного використання несертифікованої системи eHealth, однак крім відписок нічого не отримав.

«МОЗ продовжує порушувати статті Закону «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» та Закону «Про захист персональних даних». Вже третій рік ми спостерігаємо класичну аферу та маніпуляції. Пацієнт підписує декларацію і надає згоду на обробку своїх даних електронною системою охорони здоров'я. А медичний заклад без його згоди передає дані в абсолютно іншу інформаційну систему – «електронну систему обміну медичною інформацією». А вводяться дані пацієнтів через медичні інформаційні системи, які є приватними електронними ресурсами, що забезпечують виток персональних даних», - заявив опозиціонер.

Шурма нагадав, що про розробку «Електронного здоров’я» у МОЗ активно заговорили в березні 2017 року. «Для координації роботи над системою створили спеціальний Проектний офіс, який очолив представник «Transparency International». До цього офісу увійшли понад 180 осіб. Усі вони були зазначені, як волонтери. А відповідно до заяви Супрун, сьогодні закупівлями та реалізацією цього проекту опікується тричі засуджена у минулому особа, що мала 10 років стажу вживання наркотичних речовин», - розповів Шурма.

Мінімальний продукт eHealth від громадських організацій було передано державі та прийнято міністерством лише у лютому 2018 року. Пізніше МОЗ створило підприємство «Електронне здоров'я» в якості адміністратора системи, що має забезпечити впровадження компонентів eHealth.

«Минуло два роки. Який ми бачимо результат? Рахункова палата у своєму звіті каже, що Проект «Поліпшення охорони здоров'я на службі у людей», який реалізує МОЗ обсягом 214,73 мільйона доларів за три роки виконаний лише на чверть, а понад 72% коштів не використано. При цьому Україна за рахунок коштів Держбюджету сплатила майже 3 млн. дол. як комісію та відсотки за позикою, у тому числі за невикористані кошти», - наголосив Шурма.

За словами політика, більшість компонентів eHealth працюють зі збоями. «По суті, система, яка має полегшити життя працівникам охорони здоров'я та пацієнтам, в українських реаліях додає клопотів. Та, мабуть, найголовніше – за весь цей час так і не створено технічного завдання – чітко сформульованого плану дій зі строками реалізації. Все, що є – дорожня карта, яка опублікована на сайті ДП «Електронне здоров'я», - зауважив Шурма.

За його словами, важливо розібратися, навіщо використовується персональна ідентифікація при обробці медичної інформації.

«Чому права власності на систему із персональними даними 27 мільйонів громадян належать громадській організації, хто є власниками, розпорядниками та адміністраторами системи? Яка роль ДП «Електронне здоров’я», чим закінчилася перевірка, чи є законні підстави сплачувати із бюджету гроші за деклараціями – ми не знаємо. Хто та як використовував дані 27 мільйонів громадян України під час виборів президента, у яких взяло участь 18 мільйонів. Чи не несе це загрози у подальшому», - наголосив Ігор Шурма.
15 квітня 2019 09:30
'site2018:subscribe.form' is not a component