Ігор Шурма: Бездіяльність Уряду спровокувала критичну ситуацію із застосуванням трансплантації в Україні

Ігор Шурма: Бездіяльність Уряду спровокувала критичну ситуацію із застосуванням трансплантації в Україні

Міністерство охорони здоров’я провалило виконання Закону про трансплантацію, чим унеможливило надання медичної допомоги важкохворим людям, а також підвело під кримінальну відповідальність медичних працівників. Про це заявив народний депутат від ОПОЗИЦІЙНОГО БЛОКУ Ігор Шурма під час брифінгу в кулуарах Верховної Ради.

За його словами, трансплантація в Україні заблокована, оскільки новий закон не запрацював, а старий втратив чинність.

«Під час прийняття нового закону Кабміну було доручено перед введенням його в дію забезпечити розробку та затвердження низки підзаконних актів, а також утворення та функціонування Єдиної державної інформаційної системи трансплантації. Представники МОЗ під час підготовки Комітетом з питань охорони здоров’я законопроекту про трансплантацію до розгляду Парламентом запевняли, що вони все встигнуть і наполягали на його введенні в дію саме з 1 січня 2019 року, незважаючи на настійні рекомендації народних депутатів – членів Комітету щодо введення його в дію з 1 січня 2020 року», - зауважив Ігор Шурма.

Політик наголосив, що профільний Комітет парламенту запропонував проголосувати норму щодо набуття чинності Закону саме з 1 січня 2020 року для того, щоб дати Уряду та МОЗ час на розробку підзаконної бази для його реалізації, а це майже 30 нормативно-правових актів.

«Натомість під час голосування за поправку Комітету, заступник Міністра охорони здоров’я України Олександр Лінчевський попросив ввести Закон у дію з 1 січня 2019 року. Усе це зафіксовано у стенограмі засідання Комітету з питань охорони здоров’я від 13 березня 2018 року, розміщеній на офіційному веб-сайті Комітету. Однак прийшло 1 січня 2019 року, а Міністерством охорони здоров’я нічого не зроблено, у зв’язку з чим утворився правовий вакуум, який практично унеможливлює застосування трансплантації як методу лікування в Україні», - наголосив опозиційний політик.

За словами Ігоря Шурми, на разі керівництво МОЗ звинувачує в цій ситуації депутатів, мотивуючи тим, що для підготовки передбачених новим Законом про трансплантацію нормативно-правових актів та створення Єдиної державної інформаційної системи трансплантації законотворцями було відведено замало часу.

Справжньою причиною такої ситуації, на переконання Ігоря Шурми, є бездіяльність Уряду та Міністерства охорони здоров’я, внаслідок якої з початком нового року заблоковано надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації для значної кількості важкохворих українців. Тим часом над лікарями, які щоденно рятують життя людей із застосуванням трансплантації, нависла загроза кримінальної відповідальності.

«При цьому в.о. Міністра охорони здоров’я пані Супрун запевняє, що нині займатися трансплантацією органів та кісткового мозку в Україні цілком законно. Висловлювання Супрун є неправдивими та свідчать про те, що посадова особа такого високого рівня або зовсім не знає законів або не вважає за потрібне їх дотримуватися. Адже з прийняттям нового Закону про трансплантацію існуючий до цього порядок здійснення трансплантації втратив чинність, а умови для можливості виконання трансплантації з дотриманням вимог нового Закону не створено. І сьогодні будь-які дії лікаря, навіть з самих гуманних міркувань, будуть розцінюватися правоохоронними органами як кримінальне правопорушення», - розповів Ігор Шурма.

За його словами, сьогодні народні депутати вкотре намагаються «врятувати ситуацію» і запобігти колапсу у сфері трансплантації. Для цього в парламенті зареєстровано два альтернативних законопроекти.

18 січня 2019 10:00
'site2018:subscribe.form' is not a component