Олександр Вілкул: 54% літературної спадщини Тараса Шевченка – російською. Влада і його назве «сепаром» та зрадником?

Олександр Вілкул: 54% літературної спадщини Тараса Шевченка – російською. Влада і його назве «сепаром» та зрадником?

З трибуни парламенту кандидат на пост Президента Олександр Вілкул виступив різко проти провладного мовного законопроекту № 5670-д. Лідер опозиції зазначив, що в законопроекті взагалі не йдеться про захист української державної мови, яку ми, безумовно, поважаємо. Там йдеться про заборону інших мов в нашій багатомовній, багатонаціональній та багатокультурній країні. Також він запропонував заснувати у Верховній Раді бібліотеку рідної літератури та передав спікеру Андрію Парубію «Кобзар», нагадавши, що свої твори Тарас Шевченко писав як українською, так і російською мовами.

Нагадаємо, що 28 лютого Верховна Рада планує розпочати розгляд у другому читанні законопроекту № 5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної». У жовтні 2018-го року він був прийнятий в першому читанні. Олександр Вілкул, який системно і послідовно виступає за те, щоб громади на місцях самі визначали, як та які регіональні мови використовувати, в тому числі в освіті, не тільки різко розкритикував закон, але й зажадав ввести мораторій на розгляд питань, розколюючи суспільство питаннями мови, історії та віри.

«Владу цікавить лише те, як через брудні спекуляції на переписуванні історії, на спекуляціях в питаннях віри, релігії, на мовному питанні консолідувати частину радикально налаштованих виборців. Я вже не кажу, що цей мовний законопроект суперечить багатьом статтям нашої Конституції. Її вже давно влада розтоптала. Це суперечить нашим зобов'язанням, підписаним в рамках Угоди про євроінтеграцію, це порушує Європейську хартію регіональних мов. Я вже не кажу про Схід, але влада зі своєю мовною політикою вже посварила нас із багатьма країнами Заходу – Угорщиною, Румунією, Польщею. Чи вони також сепаратисти?» – підкреслив народний депутат.

Олександр Вілкул процитував вірш «Я пишу українською мовою. И на русском я, также, пишу», який зараз поширюється в Інтернеті:

Я пишу українською мовою

И на русском я, также, пишу.

Я пишаюся рiдною мовою,

Но и русский я в сердце ношу.

Я в союзi прожив сорок рокiв,

Изучал в школе русский язык,

Взяв багато з росiйських урокiв,

Не предав украинский язык.

Я спiлкуюся рiдною мовою

И на русском могу говорить,

i не стану, повiрте, нiкого я,

На «хохлов» и «кацапов» делить.

Менi байдуже, хто ти за мовою,

Из Востока иль с Запада ты,

Головне, аби за розмовою,

Я тебя понимал, меня - ты.

Звертаючись до Парубія, кандидат в Президенти від опозиції сказав: «Тарас Григорович Шевченко, про якого ви говорите, що він – пророк, Кобзар, писав вірші як українською, так і російською мовами. Скажіть мені, будь ласка, куди подіти 54% літературної спадщини Тараса Григоровича Шевченка, написаної російською мовою? Чи він також «сепар»? Чи він теж зрадник? Ні, це – наша історія. Ні, це – наша культура. І я пропоную вам над цим замислитися та відійти від печерного націоналізму».

Нагадаємо, що Олександр Вілкул неодноразово виступав за те, щоб в багатомовній і багатокультурній Україні пройшла гуманітарна та мовна децентралізація. На місцевих референдумах, відповідно до європейської практики, люди повинні мати можливість самі визначати, які регіональні мови використовувати, в тому числі в освіті, які свята святкувати, які пам'ятники ставити та як називати населені пункти. Законопроект про місцеві референдуми лідер опозиції вніс до Верховної Ради ще в 2015-му році, але коаліція продовжує блокувати його.

26 лютого 2019 19:31
'site2018:subscribe.form' is not a component